• Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til primært sidefelt
  • Hopp til bunntekst
  • Facebook
  • Instagram
  • Snapchat

Marita Johansen

  • Hjem
  • Kategorier
    • Hverdagsliv
      • Aktuelt
        • Budsjett
    • Trening og helse
      • Ukas tanker
    • Mat og oppskrifter
      • Frokost
      • Mellommåltid
      • Lunsj
      • Middag
      • Tilbehør
    • Mote og tilbehør
    • DIY
    • Fritid og hobby
    • Sesong
      • Jul
      • Tips og ønsker
    • Reise og friluftsliv
  • Blogg
  • EMVE Nettbutikk

in Hverdagsliv, Ukas tanker · 30. mars 2020

Ukas tanker; Om helse, trening, fremtiden, og sånt

…ja, og sånt! Det har vært mange tanker i det siste. Når det er sagt tenker jeg nok litt mye fra før av, og det er kanskje ikke alltid like enkelt å tenke rasjonelt – iallfall ikke nå for tiden.

Nå har det gått to uker siden hverdagen ble snudd på hodet for de fleste av oss, på den ene eller andre måten.
Chris, sønnen min, har som alle andre barn hjemmeskole. Han går første året på ungdomsskolen og trives hittil godt med den nye tilværelsen. Han er klar for skoledagen kl 8 hver morgen i ukedagene og har overrasket iallfall meg over hvor fint han har taklet denne overgangen. Må også legge til at jeg er veldig imponert over skolen og hvordan de enkelt har tatt hverdagen fra skolebenken over til fjernundervisning. Det er i hvert fall slik jeg får inntrykk av.
Selv er jeg permittert og skal ærlig innrømme at jeg har en eller to tanker og bekymringer for fremtiden.

Helse, trening, fremtid og sånt?

Det er vel ingen hemmelighet at jeg en periode har vært litt «ute av spill», men det er også noe jeg håper og ønsker ikke vil forfølge meg.
For litt over et år siden entret jeg på ny arbeidslivet og jeg er veldig glad for at jeg fikk den muligheten.
Selv syns jeg det har fungert greit, selv om jeg kanskje ikke føler jeg har fått utnyttet evnene mine fullt ut.

Når det kommer til trening har jeg vært veldig av og på. Av den enkle, men også kompliserte grunn at det bunner i motivasjon, men også hvordan jeg føler meg – fysisk. De gangene jeg har gått «all in» har det gjerne gått litt galt.
Jeg føler meg utmattet og regelrett dårlig dersom jeg tar meg helt ut. Skal ikke gå videre inn på det akkurat nå, men jeg har iallfall lært meg at overgangen bør være smooth – og der føler jeg at jeg er nå.
Er det noen andre som har hatt eller har det slik?

Jeg trener for å se bra ut!

Neida, jeg trener først og fremst for helsa sin skyld. For det er ingen hemmelighet at trening gir en glad psykisk helse.
Men, det er også et lite men her… Jeg har alltid vært slank, alltid kunne spise det jeg vil og har aldri trent. Iallfall ikke bevisst. I senere tid har jeg jo forstått at jeg har fått mye gratis. Gratis gjennom hverdagen og hobbyen jeg hadde. I nå tid er jeg blitt veldig glad i å lage mat, og merker jo fort at ting ikke akkurat kommer gratis lengre.
Jeg skal være så ærlig at jeg også trener for selvfølelsen. Den siste tiden har jeg følt meg litt mer, eller «større» enn de jeg trives med. Noen vil nok reagere på det utsagnet og jeg føler på en slags skam for at jeg tenker slik, men sånn er det altså. Rett og slett for at det er så mye fokus på at man skal elske seg selv og akseptere den man er – og det gjør jeg. Men jeg, jeg trives best når jeg føler meg trent og «stram».

Ukas tanker

Visste du forresten at vi har ca 80.000 tanker i løpet av en dag og ca 80% av de er negative?
Jeg syns det er fint å reflektere litt, bli litt mer bevisst på egne tanker og valg. Her kommer noen nye tanker og spørsmål.

  • Hva gjorde dagen i dag bra?
  • Hva fikk meg til å smile i dag?
  • Hva lærte jeg denne uken?

Selv går jeg inn i en ny uke med mange tanker og planer. Jeg elsker å skrive, jeg elsker å drive med tekniske duppeditter og jeg elsker å skape noe, og på sikt forhåpentligvis inspirere.

Hva er dine tanker rundt dette? Er det noe du også kan få bruk for?
Hvordan har du det om dagen og hva er dine planer for de kommende dagene og fremtiden?
Forrige post: « 20 minutter effektiv hjemmetrening
Neste post: Kremet pasta med biff på 30 minutter »

Reader Interactions

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Hoved sidebar

Kategorier

Siste innlegg

  • Smakfull pasta med kylling, soltørket tomat og parmesan – klar på 20 minutter!
  • Linerle-genseren
  • Rask kyllinggryte
  • Kyllingform med grønnsaker
  • 2024 – Er det mitt år?

Siste kommentarer

  • Marita til VARM SJOKOLADE MED RÅKAKAO OG NATURLIG SØTNING
  • Amanda til VARM SJOKOLADE MED RÅKAKAO OG NATURLIG SØTNING
  • Marita til VERDENS BESTE LASAGNE – UTEN PASTA
  • Marita til Grovbrød fra Bakeriet i Lom
  • Ann til Grovbrød fra Bakeriet i Lom

Arkiv

Annonse

Din annonse her?

Din annonse her?

Send en e-post til hei@maritajohansen.com dersom du ønsker å ha din annonse her

  • Facebook
  • Instagram
  • Snapchat

Abonner

Gå aldri glipp av noe! Abonner nå for å få siste nytt.

Kategorier

  • Bakst
  • Challenge
  • Dessert
  • Frokost
  • Hverdagsliv
  • Kos
  • Low FODMAP
  • Lunsj
  • Mat og oppskrifter
  • Mellommåltid
  • Middag
  • Mote og tilbehør
  • Rask
  • Shopping
  • Strikk
  • Tilbehør
  • Tips
  • Tips og ønsker
  • Trening og helse
  • Treningsprogram
  • Ukas tanker
Champagne på pinnene 🧶✨ Jeg er snart halvvei Champagne på pinnene 🧶✨
Jeg er snart halvveis på denne deilige Champagne Cardigan fra PetiteKnit. Det går ikke så fort – men det gjør ingenting. Akkurat nå trener jeg på å nyte prosessen, senke skuldrene og ha fokus på én ting om gangen.

Det er noe fint i det å gjøre noe bare for gleden sin skyld. Ingen hast, ingen krav – bare meg, pinnene og ro i sjela.

Strikker du også? Eller har du noe som gir deg den samme gode følelsen av å bare være i noe?

Følg gjerne om du liker en ærlig miks av hverdagsliv, langsomt tempo og små gleder 💛

#petiteknit #champagnecardigan #strikkedilla #langsommeligliv #kreativitet #strikking #mentalhygiene #mestring #hverdagsliv #livsstil
I min lille verden av blomster… setter jeg meg p I min lille verden av blomster… setter jeg meg på en benk og later som det var planen hele tiden.
Fordi fremgang ikke alltid ser ut som fremdrift.

#mittliv #MEhverdag #fibromyalgi #pausemedmening #slowliving #ikkebareeksistere #livetpåmittvis #mentalhelsesnack #småsteg #detteererogsåfremgang #livsstil #hverdsgslykke #hverdagsliv
Ikke bare eksistere – men leve ☀️ Dette bli Ikke bare eksistere – men leve ☀️

Dette blir et litt personlig innlegg. For noen år siden hadde jeg aldri trodd at jeg skulle dele sånt her. Men livet skjer – og noen ganger skjer det så kraftig at man blir tvunget til å stoppe opp og kjenne etter. Virkelig kjenne etter. Ikke bare om man har husket å ta ut av oppvaskmaskinen, men hvem man egentlig er uten alle «burde» og «skulle».

Jeg har levd med CFS/ME og fibromyalgi i mange år – også uten å ha visst det. Jeg syns forresten det er en skikkelig drittbetegnelse. Det høres mer ut som noe man får etter å ha glemt å logge ut av Teams enn en alvorlig diagnose. Men her er vi.

Tidvis har det vært smerter, utmattelse og perioder hvor jeg har vært helt sengeliggende. Jeg har pushet meg gjennom arbeid og hverdager med et slags innebygd pliktprogram som burde vært avinstallert for lengst – helt til kroppen sa NEI. Med caps lock.

Det tok tid før jeg fikk noen svar. Magesmerter som tok over livet, gallestein og en kronisk betent galleblære som sprakk under operasjonen (ikke akkurat en «bucket list»-opplevelse). Så kom flere svar: jeg har hatt kyssesyken (ikke romantisk), og MR viste et gammelt hjerneinfarkt. Helt greit med litt spenning i livet, men dette var kanskje i overkant?

I november i fjor fikk jeg endelig en ME-diagnose. På nyåret startet jeg på et mestringskurs på Vikersund Bad – og nå er jeg tilbake igjen for to nye uker. Første dag er i gang, og det vekker mange følelser, tanker og et slags stille håp.

For jeg vil ikke bare eksistere. Jeg vil leve. Kjenne at livet har farger, pust, glede – ikke bare overlevelsesmodus og energibudsjett.

Det er mange fordommer der ute. Mange som ikke forstår, eller som sier: «Men du ser jo så frisk ut!» (Takk, jeg øver til Oscar.) Jeg skjønner at det er vanskelig å forstå det man ikke selv har kjent på kroppen. Men kanskje vi kan bli litt flinkere til å møte hverandre med nysgjerrighet i stedet for antakelser?

Alt må ikke være A4. Livet har mange fasonger, og det finnes styrke i å stoppe opp. Det finnes kraft i å ta vare på seg selv – også når det ikke ser ut som produktivitet i andres øyne.

Takk til deg som heier, lytter og prøver å forstå. Det betyr mer enn du aner 💛
Små øyeblikk fra hverdagen – der lyset treffer Små øyeblikk fra hverdagen – der lyset treffer rett, stolen står som den skal, og det hele nesten ser litt mer gjennomtenkt ut enn det egentlig er ✨😉

Har du et favorittsted hjemme som bare føles riktig?
I helgen lagde jeg Dubaisjokoladekake, eller Dubai I helgen lagde jeg Dubaisjokoladekake, eller Dubai konfektkake, til en barne-/ungdomsbursdag med oppskrift fra Det søte liv.
Sveip for å se det som ble igjen av kaka før jeg fikk tatt bilde av et kakestykke 😅😋

Jeg har jo laget Dubaisjokoladen tidligere og den ble sååå god 👌🏼 Kaka var veldig bra den også, men om jeg skal lage den flere ganger tror jeg det blir litt mindre kadayif i pistasjkremen slik jeg gjorde da jeg lagde sjokoladen ☺️

#dubaisjokolade #dubaikonfektkake #dubaisjokoladekake #bursdagsinspirasjon #kakebaking #matblogg #bursdagskake #bursdagsfeiring
Når du lager middag og plutselig innser at du er Når du lager middag og plutselig innser at du er en gourmetkokk. 👩‍🍳🔥

Steg 1: Kast sammen kylling, pasta og en saus du improviserer litt (men later som du har planlagt i ukesvis).
Steg 2: Dryss parmesan over så det ser luksus ut.
Steg 3: Ta et bilde til Instagram før du sluker alt på under 5 minutter. 😅

Denne kremete pastaretten med kylling, soltørket tomat og parmesan er farlig god – og heldigvis like enkel å lage som den ser ut! Vil du ha oppskriften? Sjekk ut bloggen min (link i bio) eller kommenter “PASTA” så sender jeg den til deg! 🍽️👇
Sofahjørnet begynner å komme seg 🌼 Sofa og s Sofahjørnet begynner å komme seg 🌼

Sofa og stuebord er fra @jotex.no, karaffel fra @fermliving og Cable Organiser Hideaway fra Bosign kjøpt hos @nordicnest 

Linker ligger i bio eller legg igjen en kommentar, så sender jeg deg link 😊
Følg meg på Instagram

Footer

Marita Johansen

***

Abonner

Gå ikke glipp av siste nytt!

  • Facebook
  • Instagram
  • Snapchat

Copyright © 2025 · Marita Johansen · Design by Studio Mommy